Co rodzice powinni wiedzieć o autyzmie: Warsztaty dla rodziców dzieci ze spektrum autyzmu

warsztaty dla rodzicow

Czy wiesz, że 1 na 68 dzieci cierpi na spektrum autyzmu? To ponad 3 miliony dzieci w samych Stanach Zjednoczonych i więcej niż jedno na 88 dzieci w Unii Europejskiej. Te oszałamiające liczby nasuwają rodzicom wiele pytań: Co to oznacza dla mojego dziecka? Czy moje dziecko należy do spektrum? Jak mogę mu pomóc? Odpowiedzi na te pytania różnią się znacznie w zależności od rodziny, a także od dziecka. Podczas gdy wiele dzieci z autyzmem dobrze reaguje na specjalistyczne programy edukacyjne i regularne kontakty społeczne, inne mają z tym trudności. Niektóre badania sugerują, że każde dziecko znajduje się na pewnym spektrum - niektóre osoby z autyzmem są w stanie dobrze się rozwijać, podczas gdy innym przychodzi to znacznie trudniej. Mając to na uwadze, oto kilka rzeczy, które należy wiedzieć o spektrum zaburzeń autystycznych (ASD), aby móc wspierać swoje dziecko i rozpocząć konstruktywne rozmowy na temat tego, z czym się boryka.

Co to jest spektrum zaburzeń autystycznych?

Spektrum zaburzeń autystycznych to szeroki termin, który opisuje grupę powiązanych ze sobą zaburzeń charakteryzujących się trudnościami w interakcjach społecznych, komunikacji i zachowaniu. Trudności te mogą wpływać na wszystkie dziedziny życia danej osoby, w tym na relacje osobiste, edukację i zatrudnienie. Spektrum zaburzeń autystycznych jest złożonym zaburzeniem, które wpływa na rozwój mózgu danej osoby. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, co powoduje zaburzenia ze spektrum autyzmu, ale eksperci podejrzewają, że ma to związek z genami i czynnikami środowiskowymi. Zaburzenia ze spektrum autyzmu wpływają na sposób, w jaki rozwija się mózg danej osoby. Osoby z tym zaburzeniem mają różne mocne i słabe strony. Niektóre osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem i rozumieniem języka, podczas gdy inne mają normalną lub ponadprzeciętną inteligencję. Osoby z tym zaburzeniem mogą być w różnym stopniu niepełnosprawne intelektualnie i wykazywać różne poziomy zachowań i zaburzeń poznawczych.

Jak radzić sobie z problemami wychowawczymi?

Rodzice dzieci ze spektrum często napotykają problemy, z którymi nie są pewni, jak sobie poradzić. Jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby poprawić swoją sytuację:

Niezależnie od sytuacji należy znaleźć sposoby radzenia sobie z problemami, np. pójść na spacer, poczytać książkę, porozmawiać z przyjacielem lub członkiem rodziny.

Jak organizujesz czas wolny swojego dziecka ze spektrum?

Osoby ze spektrum często mają wyjątkowo sztywne i powtarzające się schematy postępowania. Twoje dziecko może potrzebować dwóch godzin na poranne przygotowanie się, jeść określony posiłek o określonej porze lub bawić się określonym zestawem zabawek. Jako rodzic możesz być elastyczny w tych rutynowych czynnościach, pod warunkiem że dziecko jest bezpieczne. Jeśli na przykład przygotowanie się do wyjścia zajmuje dziecku trzy godziny, jest to w porządku, o ile nie nosi ono butów bez sznurowadeł lub nie spożywa pokarmów, których spożycie jest niebezpieczne. W pewnych kwestiach można być bardziej elastycznym. Na przykład, może Ci nie odpowiadać przyjmowanie leków przez dziecko w określonych porach dnia, więc możesz dostosować do tego swój plan dnia. Można również dostosować harmonogram do terapii lub innych zajęć, w których dziecko może chcieć uczestniczyć. Na przykład, jeśli dziecko interesuje się sportem, można tak dostosować plan zajęć, aby umożliwić treningi po południu lub wieczorem.

Jak radzić sobie ze stresem związanym z wychowywaniem dziecka ze spektrum?

Wychowywanie dziecka o specjalnych potrzebach może być stresujące. Jeśli dziecko ma ASD, rodzic może napotkać na takie stresy związane z wychowywaniem, jak dostosowanie się do nowych zwyczajów, radzenie sobie z problemami behawioralnymi czy obawy o bezpieczeństwo. Wielu rodziców uważa, że radzenie sobie ze stresem związanym z wychowywaniem dziecka ze spektrum zaburzeń pomaga im radzić sobie z innymi wyzwaniami w ich życiu. W radzeniu sobie ze stresem może pomóc odpowiednia ilość snu, regularne ćwiczenia fizyczne, unikanie nadmiaru harmonogramów oraz znajdowanie czasu dla przyjaciół i rodziny. Każdego dnia można też poświęcić kilka minut na relaks przy muzyce lub ulubionej książce. Jeśli czujesz się szczególnie zestresowany, spróbuj zaplanować trochę czasu na odreagowanie. Można pójść na spacer, posłuchać muzyki, spędzić czas z przyjaciółmi lub rodziną.

Jak zmotywować dziecko ze spektrum autyzmu do nauki?

Wiele dzieci ze spektrum ma silną motywację do nauki. Mogą one na przykład być zafascynowane liczbami lub naukami ścisłymi, a także uważać, że biologia lub zoologia są dla nich łatwe do zrozumienia. Rodzice dzieci ze spektrum mają do czynienia z wieloma wyzwaniami, jeśli chodzi o motywowanie dziecka do nauki. Może się okazać, że mamy do czynienia z dzieckiem, które ma normalne trudności w nauce i z takim, które jest bardziej upośledzone. W takich przypadkach należy zadbać o to, by dziecko otrzymywało od rodziców taką samą motywację. Można też pomóc dziecku znaleźć motywację w wielu dziedzinach. Na przykład, jeśli dziecko uwielbia muzykę, można mu pomóc w znalezieniu sposobów na naukę o muzyce, na przykład zapisanie się do klubu muzycznego lub poznanie historii muzyki.

Praktyczne wskazówki dla rodziców dzieci ze spektrum

Podsumowanie

Zaburzenia ze spektrum autyzmu dotykają jedno na 68 dzieci w Stanach Zjednoczonych i jedno na 88 dzieci w Unii Europejskiej. Osoby z tym zaburzeniem często mają trudności z interakcją społeczną i komunikacją. Spektrum autyzmu jest złożonym zaburzeniem, które wpływa na sposób, w jaki rozwija się mózg danej osoby. Osoby z tym zaburzeniem mają różne mocne i słabe strony. Niektóre osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem i rozumieniem języka, podczas gdy inne mają normalną lub ponadprzeciętną inteligencję. Zaburzenia ze spektrum autyzmu mogą być trudne do zrozumienia, ale przy odrobinie wiedzy i starannym planowaniu mogą być satysfakcjonującym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka.

Ostatnie wpisy do artykułu

Jak wykorzystać samorzecznictwo do rozwiązywania uświadamiania społeczeństwa?

Samorządność to zdolność do samodzielnego myślenia, decydowania i działania - także w odniesieniu do świadomeg

Czytaj dalej

Jak wygląda życie osób ze spektrum autyzmu?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ spektrum autyzmu różni się w zależności od osoby. Poniżej pod

Czytaj dalej

Jak wyglądają spotkania osób w spektrum autyzmu?

Podobnie jak wszyscy inni, osoby ze spektrum autyzmu mogą chcieć spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną. Jednak

Czytaj dalej