Dlaczego warto wspierać osoby z autyzmem?

o stronie jasnastronaspektrum

Wsparcie dla osób w spektrum autyzmu

Osoby autystyczne zasługują na wsparcie w takim samym stopniu jak osoby nieautystyczne. W przypadku takiej diagnozy bardzo często zdarza się, że bliscy nie wiedzą, co robić i od czego zacząć. Może to być szczególnie trudne, jeśli bliski doświadcza zmian w swoim życiu, takich jak przeprowadzka, nowa praca czy zmiana planu dnia.

Wspierając osobę z autyzmem, pokazujesz jej, że jest ważna i ceniona. Przypominasz jej także, że zasługuje na akceptację, także ze względu na swój autyzm i wszelkie wyzwania, z jakimi może się borykać. Kiedy ukochana osoba wie, że ma twoje wsparcie, może poczuć się podbudowana, co może mieć pozytywny wpływ na jej ogólne samopoczucie.

Promowanie zdrowych relacji z osobami dotkniętymi zaburzeniem

Osoby autystyczne zasługują również na to, by traktować je z szacunkiem i godnością, a ci, którzy są blisko osoby ze spektrum, powinni dołożyć starań, by czynić to w sposób wykraczający poza to, co jest normalne. Obejmuje to właściwą komunikację, stawianie odpowiednich granic i jasne oczekiwania.

Kiedy wspierasz osobę ze spektrum, pamiętaj, że może ona nie być w stanie odczytać twojej mimiki lub języka ciała tak dobrze, jak inni. Staraj się być cierpliwy i uprzejmy, kiedy komunikujesz się z bliską osobą.

Jeśli nie jesteś pewien, co zrobić, spróbuj mówić powoli, używając mniejszej liczby słów i unikając bezpośredniego kontaktu wzrokowego. Jeśli czujesz się sfrustrowany, spróbuj zrobić sobie przerwę przed ponowną rozmową z bliską osobą.