Osoby autystyczne zasługują na wsparcie w takim samym stopniu jak osoby nieautystyczne. W przypadku takiej diagnozy bardzo często zdarza się, że bliscy nie wiedzą, co robić i od czego zacząć. Może to być szczególnie trudne, jeśli bliski doświadcza zmian w swoim życiu, takich jak przeprowadzka, nowa praca czy zmiana planu dnia.
Wspierając osobę z autyzmem, pokazujesz jej, że jest ważna i ceniona. Przypominasz jej także, że zasługuje na akceptację, także ze względu na swój autyzm i wszelkie wyzwania, z jakimi może się borykać. Kiedy ukochana osoba wie, że ma twoje wsparcie, może poczuć się podbudowana, co może mieć pozytywny wpływ na jej ogólne samopoczucie.
Osoby autystyczne zasługują również na to, by traktować je z szacunkiem i godnością, a ci, którzy są blisko osoby ze spektrum, powinni dołożyć starań, by czynić to w sposób wykraczający poza to, co jest normalne. Obejmuje to właściwą komunikację, stawianie odpowiednich granic i jasne oczekiwania.
Kiedy wspierasz osobę ze spektrum, pamiętaj, że może ona nie być w stanie odczytać twojej mimiki lub języka ciała tak dobrze, jak inni. Staraj się być cierpliwy i uprzejmy, kiedy komunikujesz się z bliską osobą.
Jeśli nie jesteś pewien, co zrobić, spróbuj mówić powoli, używając mniejszej liczby słów i unikając bezpośredniego kontaktu wzrokowego. Jeśli czujesz się sfrustrowany, spróbuj zrobić sobie przerwę przed ponowną rozmową z bliską osobą.